Spútaná divočinou

11.02.2020

Vydavateľstvo: Enribook (česká verzia), Artis Omnis (slovenská verzia)

Autor: Erika Jarkovská

Žáner: romantický, historický, pre ženy, román, beletria

Rok vydania: 2019 (česká verzia), 2016 (slovenská verzia)

Počet strán: 256

Jazyk: česká aj slovenská verzia

Román Spútaná divočinou, ktorý napísala spisovateľka s naozaj originálnym štýlom Erika Jarkovská, rozpráva príbeh o hľadaní ľudského šťastia a lásky položeným do naozaj zaujímavého prostredia, ktoré určite prebudí vašu fantáziu naplno. Hrdinka Lavinia prehovorí svojho otca, aby ju vzal do ústia rieky Kolumbie, kde má byť vybudovaná obchodná pevnosť Astória. Hoci svoju cestu zo začiatku považuje za veľké dobrodružstvo, netuší, že domov sa už viac nevráti. Samozrejme, zakrátko do jej života vstúpi aj láska menom Kvangon, no až ako zrelá žena spozná, čím všetkým si musela prejsť, aby spoznala svoj osud a to, čo je to vlastne šťastie, láska a dokázala sa tešiť z toho, čo má. Príbeh sa odohráva v prvej tretine 19. storočia v Severnej Amerike, v období druhej svetovej vojny za nezávislosť medzi USA a Britániou, no aj v období vzájomného súperenia kožušinových spoločností.

Kniha bola pre mňa príjemným prekvapením. Musím sa priznať, že som zatiaľ nečítala žiadnu knihu od tejto spisovateľky a naozaj ma prekvapil jej originálny štýl písania, ako som už spomínala vyššie. Veľkým plusom bolo, že sa autorka v knihe opiera o skutočné historické fakty a osoby a samozrejme aj to, že je v knihe poznať jej bohatá fantázia a predstavivosť. Kniha má asi naozaj všetko, čo by som od románu očakávala a hoci sa mi zo začiatku zdalo, že je to možno klasická, trochu "otrepaná" romantika v štýle Rosamunde Pilcher, fakt, že knihu napísala slovenská autorka bol sám o sebe lákavý a nakoniec som zostala z výsledku milo v šoku :-) Dej, ktorý sa pekne rozvíja, gradovanie udalostí a aj zápletky sú tu naozaj jedinečne spracované a na mňa osobne dej neskôr pôsobil viac smutne ako romanticky, viac rozoberajúci aj ťažké témy. Pri čítaní tejto knihy som mala však naozaj pocit, že sa reálne nachádzam v samotnom príbehu a že je tam tej autenticity a rozmarnosti naozaj dosť. Myslím, že by sa táto kniha páčila každej žene a zaujímavé je aj to, že príbeh sledujeme z viacerých uhlov. V podstate knihe nemám čo vytknuť, autorke držím palce a ďakujem jej za knihu :-) Hodnotím ju na 85%.

- Krst knihy sa uskutočnil 15. júna 2016 v krajskej knižnici Ľudovíta Štúra vo Zvolene.

- Veľa lokalít a udalostí príbehu je reálnych. Napr. plavba fregaty Tonquin, jej pristátie v Kolumbii aj zničenie na pobreží ostrova Vancouver. Ďalej stavba pevnosti Astorie, druhá vojna za nezávislosť medzi USA a Britániou či zvesti o Fort Chipewyan ako o Malých Athénach.

- Práca na knihe trvala autorke okolo sedem mesiacov.

- Ako už bolo spomínané vyššie, kniha bola najprv vydaná v roku 2016 v slovenskom jazyku vo vydavateľstve Artis Omnis, neskôr si ju autorka vydala sama v roku 2019 vo vlastnom vydavateľstve Enribook. Zaobstarať si ju teda môžete v oboch variantách.